Co dają treningi z użyciem piłki lekarskiej?

Spis treści
Jednym z ważniejszych elementów procesu treningowego w większości sportów jest trening ogólnorozwojowy. Wzmacnia organizm, przygotowuje do większych obciążeń w okresie startowym i pozwala zapobiegać kontuzjom. Trening ogólnorozwojowy jest zestawem ćwiczeń, które prowadzić można także przy pomocy specjalistycznych przyrządów. Wśród nich wyróżniają się piłki lekarskie. Przeczytaj, co daje trening przeprowadzony z ich użyciem?
Czym jest piłka lekarska?
Jeżeli nie wiesz, jak wygląda piłka lekarska, to wyobraź sobie ciężką piłkę wykonaną ze skóry naturalnej, syntetycznej lub z gumy. Wynalazcą piłki lekarskiej był legendarny pięściarz i zapaśnik amerykański William Muldoon żyjące na przełomie XIX i XX wieku. Dostrzegł on zalety treningu fizycznego skórzanymi piłkami wypełnionymi dodatkowym obciążeniem. Od tego czasu piłka lekarska coraz częściej była wykorzystywana podczas treningu ogólnorozwojowego, a także przy rehabilitacji ruchowej. Trudno sobie dzisiaj wyobrazić edukację fizyczną dzieci i młodzieży bez tego typu przyrządów. Doskonale nadają się do treningu obwodowego i funkcjonalnego oraz ćwiczeń typu crossfit. Stąd ich obowiązkowa obecność w każdej sali fitness, siłowni sportowej i sali rehabilitacyjnej.
Przeczytaj również: Środki chemiczne do pielęgnacji sprzętu nurkowego ?
Rodzaje piłek lekarskich
Piłki lekarskie produkowane są o masie 1 kg, 2 kg, 3 kg, 5 kg lub 10 kg. Dzięki temu można łatwo dopasować ich wagę do indywidualnych potrzeb treningowych. Dostępne są klasyczne piłki lekarskie lub piłki z uchwytami. Dobrym przykładem popularnej piłki lekarskiej jest model Slam Ball firmy Maxwel w kolorze czarno-niebieskim. Wykonana jest z naturalnej skóry, ma średnicę 22 cm i waży 4 kg. Z jej parametrami można zapoznać się między innymi na stronie sklepu internetowego sklepu sportowego SportMedia, który specjalizuje się w sprzedaży sprzętu sportowego oraz akcesoriów i odzieży dla sportowców.
Przeczytaj również: Najczęstsze błędy popełniane przy wyborze sprzętu wspinaczkowego
Wszystkie rodzaje treningu przygotowawczego
Piłki lekarskie znakomicie wspomagają ćwiczenia siłowe oraz wytrzymałościowe. Mogą być wykorzystywane do treningu właściwego lub rozgrzewki. Są wyjątkowo przydatne podczas rozciągania, wzmacniania mięśni oraz do zwiększania ogólnej sprawności ciała. Wykorzystując piłkę lekarską do ćwiczeń siłowych, można poprawić siłę mięśni oraz wydolności i sprawności organizmu. Wiele ćwiczeń polepsza także koordynację ruchową. Treningi z piłkami pomagają w spalaniu kalorii, poprawiają sylwetkę, a także pozwalają na rzeźbienie muskulatury. Wśród wielu ćwiczeń piłką lekarską najpopularniejsze są:
Przeczytaj również: Jak dobrać odpowiednie kijki do nordic walking?
-
przysiady i podskoki,
-
wykroki i zakroki,
-
wyrzuty
-
ćwiczenia na brzuch i pompki,
-
obroty z piłką lekarską.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
ADHD Grupa Nina Nagrodzka
Sportowy sprzęt - naprawa, wypożyczanie
woj. łódzkie93-150 Łódź, Odyńca 3 lok. 22