Dlaczego rękawice bokserskie nie mają palców?
Rękawice bokserskie to podstawowy i jeden z najważniejszych elementów kompleksowego wyposażenia każdego pięściarza. Specyficzny kształt tego sprzętu sprawia, że nie można go pomylić z żadnym innym. Charakterystycznym elementem budowy rękawic wykorzystywanych w boksie i pozostałych sportach walki opartych na uderzeniach rękoma jest brak wyodrębnionego miejsca na palce. Z jakiego powodu rękawice bokserskie są projektowane w ten sposób?
Początki rękawic bokserskich
Współcześnie stosowane przez wszystkich pięściarzy walczących zarówno amatorsko, jak i profesjonalnie rękawice to element wyposażenia, który stał się dla bokserów obowiązkowy dopiero w drugiej połowie XIX wieku. Wymóg zakładania rękawic w trakcie walk został wprowadzony w 1867 roku. Był on jednym z zapisów opublikowanego w tym czasie w Wielkiej Brytanii zbioru zasad zwanego Queensberry Rules. Musiało jednak minąć jeszcze ponad 20 lat, aby wymóg ten był bezwzględnie stosowany we wszystkich zawodowych walkach. Ostatnim pojedynkiem, w którym zawodnicy nie nosili rękawic, była walka o mistrzostwo Stanów Zjednoczonych stoczona 8 lipca 1889 roku pomiędzy Johnem L. Sullivanem a Jakiem Kilrainem. Zwycięstwo Sullivana oznaczało, że na zawsze zostanie on zapamiętany jako ostatni mistrz walki na gołe pięści.
Jak zbudowane są współczesne rękawice bokserskie?
Od walki Sullivana z Kilrainem minęło już ponad 130 lat. Przez ten okres rękawice bokserskie przeszły kilka istotnych modyfikacji, mających wpływ na poprawę ich jakości i lepszą ochronę dłoni pięściarza.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w sklepie bokserskim Leone Polska, który jest oficjalnym przedstawicielem znanej włoskiej marki Leone1947:
Obecnie produkowane rękawice wytwarzane są ze skóry naturalnej lub wysokiej klasy skóry syntetycznej. Wewnątrz wyposażone są w specjalną wyściółkę wypełniającą, stanowiącą minimum 50% masy całej rękawicy. Wyściółka odpowiedzialna jest w największym stopniu za amortyzowanie siły uderzenia, dlatego jej jakość jest niezmiernie istotna. Warstwa wypełniająca najczęściej wykonana jest z materiału sztucznego (poliuretanu), czasem z domieszką pianki EVA lub lateksu. Wewnątrz rękawicy znajduje się dodatkowa warstwa wyściółki, stanowiąca kolejną barierę ochronną podczas oddawania silnych ciosów. W rękawicy ważne jest również zapięcie, które może być sznurowane albo zapinane na rzep. Odpowiada ono za usztywnienie nadgarstka i chroni go przed urazami.
Specyficzny kształt rękawic bokserskich – z czego wynika?
Wszystkie rękawice używane w sportach walki opartych na ciosach rękoma mają zbliżony kształt, bez wyraźnego podziału na poszczególne palce u dłoni. Odseparowany jest jedynie kciuk, który powinien być maksymalnie schowany i przylegać do pozostałych palców. Wszystko po to, by zawodnik noszący rękawice bokserskie mógł bez problemów zacisnąć pięść i tym samym zapewnić swoim dłoniom ochronę przed możliwością odniesienia urazu. Budowa ta umożliwia zastosowanie większej ilości amortyzującego uderzenia wypełnienia, co przekłada się na lepszą ochronę pięściarza. Noszenie rękawic w innym kształcie mogłoby narazić zawodnika na złamanie palców lub inne groźne kontuzje dłoni zagrażające jego dalszej karierze.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana