Na czym polega dieta ketogeniczna? Przepisy!
Dieta ketogeniczna w Polsce jest niezwykle popularna. Stanowi dietę wysokotłuszczową, niskowęglowodanową oraz normobiałkową. Ciała ketonowe są tutaj substratem. Na czym dokładnie polega i jakie są jej zasady? Co jest dozwolone, a czego należy unikać? Komu jest szczególnie polecany jadłospis diety ketogenicznej? Odkryj przepisy i przygotuj własne jedzenie!
Jakie są zasady diety ketogennej?
Dieta ketogenna sprowadza się do zwiększenia tłuszczu w diecie i ograniczeniu węglowodanów. Przy tym spożywa się nieznaczną ilość białka. Główne zasady to: węglowodany - <10% kcal, białko – 15-25% kcal czy tłuszcz – 70-80% kcal. Zwykle stosuje się proporcje 4:1. W tym przypadku 4 części wiążą się z kilokaloriami, które dostarczane są dzięki tłuszczowi. 1 część odpowiada energii, której źródło leży w węglowodanach i białku.
Na czym polega dieta ketoza?
Oprócz dietetycznych preparatów warto pomyśleć nad dietą. W przypadku diety ketogennej wprowadza się organizm w stan ketozy. Polega to na ograniczeniu węglowodanów. Zapasy glukozy gromadzi się przez organizm w formie glikogenu w mięśniach i wątrobie, które ulegają wyczerpywaniu. Skutkiem jest nasilony proces glukoneogenezy. Z aminokwasów glukogennych wytwarza się glukoza. Wzmaga się także produkcja ciał ketonowych w wątrobie:
- acetonu,
- kwasu acetylooctowego,
- kwasu beta-hydroksymasłowego.
Warto wiedzieć, że niektóre narządy na przykład mózg czy komórki układu nerwowego wymagają do prawidłowej pracy glukozy. Udowodniono jednak, że mózg może czerpać w 50% energię z ciał ketonowych będących w stanie ketozy. Potrzeba 2-4 tygodni na zmianę dróg metabolizmu czy przyzwyczajenie się organizmu. Dlatego istotna jest dyscyplina i zachowanie konsekwencji – zbyt wielkie spożycie węglowodanów może skutkować powrotem do zwykłego trybu metabolizmu.
Co jest dozwolone do jedzenia?
Na diecie ketogenicznej można jeść wszystko, co składa się z tłuszczu. Dlatego dobrze jest łączyć smaki i korzystać z jego różnych źródeł. Jadłospis na diecie ketogenicznej powinien się składać z:
- mięsa,
- tłustych ryb,
- jajek,
- masła.
W przypadku produktów pochodzenia roślinnego zaleca się orzechy, pestki i nasiona. Może zawierać:
- orzechy – piniowe, laskowe, włoskie, ziemne, makadamia,
- migdały,
- nasiona chia,
- pestki dyni,
- nasiona sezamu,
- siemię lniane.
Produkty niedopuszczalne na diecie ketogenicznej:
- słodycze, lody, dżemy, słodkie napoje,
- produkty zbożowe,
- miód,
- margaryna.
Komu polecana jest dieta ketoza?
Dieta ketogenna jest dietą leczniczą. Sprawdzi się szczególnie osobom, które cierpią na choroby degeneracyjne takie jak Alzheimer czy Parkinson. Rekomendowana jest poza tym osobom autystycznym, insulinoodpornością lub padaczką. Jak się okazuje, najnowsze badania wykazują, że dieta ketogeniczna powoduje likwidację prozapalnych i schorzeniom autoimmunologicznym komórek w jelitach. Jest także polecana osobom, które chcą się pozbyć zbędnych kilogramów.
Przepisy na dietę ketogeniczną
Przepisy na dietę ketogeniczną to przykładowe jajka sadzone na szynce i pomidorze z awokado. Będziesz potrzebować:
- kurzych jaj – 2 sztuk,
- pomidora – 4 plastrów,
- szynki z indyka – 2 plastrów,
- oliwy z oliwek – 1 łyżki,
- awokado – połówki,
- przypraw – soli, pieprzu i ziół prowansalskich.
Umyj warzywa, a potem obierz i pokrój. Następnie na rozgrzanej patelni z tłuszczem podsmaż szynkę. Dołącz pomidora, sól, pieprz i zioła prowansalskie. Smaż kilka minut. Wbij na patelnię jajka. Smaż przez 5 minut. Nie mieszaj. Dodaj awokado – gotowe!
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana