Wszystko o pływaniu – style i informacje
Na sylwetkę i zdrowie wpływa pozytywnie pływanie. Pozwala wzmocnić mięśnie i skorygować wady postawy. W ten sposób odciąża się stawy i kręgosłup. Systematyczne pływanie umożliwia naukę koordynacji ruchowej, a przy tym obniża ciśnienie krwi czy poziom cholesterolu. Chcesz się dowiedzieć wszystkiego o pływaniu? Poznaj style pływackie oraz dowiedz się, jakich akcesoriów będziesz potrzebować do pływania.
Kraul
Do najszybszych stylów pływackich zalicza się kraul. W trakcie pływania sylwetka przybiera opływowy kształt. Przez to nie stracisz dodatkowo energii. Kraul wymaga jednak dokładnej pracy ramion i płaskiego układu ciała. Istotna jest metoda, z jaką ramię wchodzi pod wodę, a potem się z niej wynurza. Wpływa to na szybkość pływania, szczególnie praca rąk.
Styl klasyczny i grzbietowy
Sport jakim jest pływanie, wymaga nauki podstawowego stylu pływackiego, jakim jest żabka. Wśród amatorów pływaków jest najpopularniejsza. W trakcie pływania wynurza się i chowa głowę pod wodę. Nie powinno się jej za to trzymać ciągle skierowaną do góry. Z kolei ruchy rąk są mało zamaszyste. W sytuacji wynurzania się należy jedynie zbliżyć łokcie do tułowia na wysokości barków. Dzięki temu można łatwiej wybić się nad powierzchnię wody. Potem szybko prostuje się ramiona. W przypadku nóg wystarczy jedynie nieznaczny rozkrok. W tym celu podciągnij stopy w stronę pośladków i unieś je trochę ku górze. Nie natomiast na boki.
Do stylów pływackich zalicza się także styl grzbietowy. Jest przy tym dobrym ćwiczeniem, który wzmocni mięśnie kręgosłupa. Sprowadza się do położenia płasko na wodzie. Twarz powinna być zwrócona ku górze. Następnie naprzemiennie się unosi ręce za głowę. Ramię powinno być wyprostowane w łokciu, a pod wodą lekko ugięte pod kątem 90-110 stopni. Nogi również powinny się poruszać naprzemiennie, a stopy być obciągnięte.
Piesek i styl motylkowy
Sportowe pływanie nie może się obejść bez stylu motylkowego, określonego także delfinem. Wymaga jednak koordynacji i dużej siły. Styl ten pochodzi z 1935 roku od fizyka Volneya Wilsona. Sprowadza się do falującego ruchu ciała. Głowa, klatka piersiowa, nogi i biodra poruszają się odrębnie w górę i w dół. W ten sposób tworzy się harmonijny ruch polegający na poruszaniu całego ciała do przodu. Technika ta wymaga jednak długiej pracy. Z reguły pływają nią osoby doświadczone.
Natomiast do najprostszych stylów pływackich zalicza się piesek. Pływają nim głównie dzieci. Znany jeszcze ze starożytności był zainspirowany zachowaniem pływających zwierząt. Polega na położeniu się na wodzie klatką piersiową i poruszaniu rękami w górę i w dół. W ten sposób wykonuje się małe kółka. Z kolei nogi pracują na przemian i wykonują ruch nożycowy. Jest powszechny w wojsku.
Co ze sobą zabrać na basen?
Naukę pływania najlepiej zacząć na basenie. Wszystko dlatego, że zapewnia stabilne warunki. Poza tym warto skorzystać z pomocy instruktora. W tym celu należy ze sobą zabrać odzież sportową, jakim jest strój kąpielowy czy męskie kąpielówki. Przy stylu klasycznym i innych zaleca się stroje minimalistyczne i mające opływowy kształt. Powinny też być dopasowane do ciała.
Dobre stroje kąpielowe wyróżniają się szybkim schnięciem dzięki tkaninom. Co więcej, zwykle nie tracą one koloru w przypadku zetknięcia z wodą z chlorem. Poza tym nie można zapomnieć o sportowych ręcznikach czy klapkach. Nie możesz poza tym zapomnieć o torbie na rzeczy i okularach do pływania. Ważne, aby torba miała wygodny uchwyt.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana